Chcete mít svobodu?

Chcete-li mít svobodu, buďte ochotni svobodu dávat. Nemůžete vlastnit druhého člověka a nemůžete mít rovnocenný vztah, berete-li svobodu někomu jinému. Všichni lidé mají právo dělat věci, které v nich probouzejí život a díky kterým rostou. Mnoho lidí musí opustit vztah, protože v něm nemají svobodu potřebnou k tomu, aby mohli růst. Někteří lidé se bojí partnerovy či přítelovy potřeby mít svobodu.

Paradoxně – čím více svobody lidem dáte, o to více s vámi budou chtít být. Vyžadujete na druhých něco, co byste nechtěli, aby žádali oni od vás? Očekáváte, že vás budou o všem informovat, žít podle vašich představ a budou vám k dispozici, kdykoli budete chtít? Do jaké míry berete svobodu druhým, do té míry ji berete sami sobě.

Představte si vězně zavřeného v cele, kterou strážce musí hlídat dvacet čtyři hodin denně. Nabízí se otázka, který z těch dvou je vlastně vězeň – strážce nebo uvězněný? Máte-li pocit, že musíte stále dohlížet na ostatní, že jim nemůžete důvěřovat a dát jim volnost, jste právě tak v pasti jako oni. Mnozí z vás ztrácíte svou svobodu, protože bedlivě strážíte všechno, oč nechcete přijít. Možná dáváte tolik pozor na svého partnera či partnerku, na své majetky, děti nebo na svou rodinu, že věnujete více času jejich ochraňování než svému vlastnímu růstu.